Vücut Bakım Uygulamaları

Bölgesel İncelme
Vücut Çatlakları

Bölgesel incelme ve Selülit
En başta söylenmesi gereken temelde bir kilo azaltma yöntemi olmadığıdır. Vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağların azaltılması amacıyla kullanılan yöntemlere verilen genel isimdir.

Her bireyin farklı bir vücut yapısı vardır. Genetik, içsel ve dışsal sebepler de yıllar içinde bu yapının üzerine eklendiğinde pek çoğumuzda yağlanma başlar ve bu yağlanma da vücutta homojen dağılmaz, belli başlı alanlarda daha çok depolanır. Bu biriken yağ dokuları da spor ve diyetle maalesef arzu edildiği kadar azaltılamazlar.

Ameliyatsız bölgesel incelmeyi, vücut şekillendirme olarak da tanımlamak mümkün. Kimi zaman hasta, bölgesel fazlalıklarından kurtulmak ister. Ancak ameliyat olmaktan da kaçınır. Bu gibi durumlarda ameliyatsız bölgesel incelme uygulamaları kurtarıcı niteliktedir. Örneğin, zayıf bir bedene sahip olan bir bireyde selülit problemi olabilir. Bu noktada selülitli bölgedeki yağların kırılımını sağlamak gerekir. Ya da zayıf olarak tanımlayabileceğimiz bir hastanın göbek bölgesinde yağlanma problemi olabilir. Bu gibi durumlarda hastanın mevcut durumu ve beklentilerine uygun olan cihaz ve uygulama uzmanlar tarafından belirlenir.

Selülit problemi ve bölgesel yağlanma günümüzde zayıf veya şişman birçok kişinin önemli bir problemidir. Hareketsizlik ve beslenme düzensizlikleri selülit in en önemli iki nedenidir Vücuttaki tüm yağ katmanları içinde yalnızca yüzeyel cilt altı yağ tabakası selülitten etkilenir. Bu alan maalesef kilo kaybından etkilenen en son tabakadır. Bu nedenle egzersiz ve kilo verme selüliti ortadan kaldırmamaktadır. Düzenli olarak egzersiz yapan ve düşük yağlı diyetler uygulayan kişilerde bile halen selülit görülebilmektedir. Bu durum, selülitin kontrol altına alınmasını ve selülit tedavisini tümüyle farklı bir sorun haline getirmektedir.

Sıkı, pürüzsüz bacak ve kalçalara sahip olmak için genelde pek çok uygulama yapılmakta ancak bu konuda en etkili sonuçlar kombine alınmaktadır. Selülit çözümü için yapılan uygulamalara, karbonhidrat ve tuz miktarı azaltılmış dengeli beslenme, lenf drenaj masajları ve egzersizle destekleyerek alınan sonuçların etkinliği ve kalıcılığı sağlanabilir. Zayıflayarak tek başına yağ hücrelerinin miktarının azaltılması ve bölge dokunun incelmesi pürüzsüz görünüm sağlayamaz, daha ince bir siluet için cilt elastikiyetinin yani sıkılığın da tekrar kazanılması gerekir.

Selülit nasıl oluşur?
Cilt altında (subcutanöz) yağ dokusunun genişlemesi hadisesidir. Bu genişleme;

 • Mikrosirkülasyonu bozar,
 • Lenfatik dolaşımı bozar,
 • Bozulmuş lenfatik dolaşım ve kan dolaşımı sonucu hücreler arası boşluğa basınç artışı sonucu
  sıvı ve toxinler sızmaya başlar,
 • Lenfatik dolaşımın bozulmasıyla birlikte dokularda hücreler arası mesafelerde yağlarda birikmeye başlar. Bu birikim yani ödem hücre fonksiyonlarını da bozar.
  Yağ hücrelerinin giderek büyümesi, akımı iyice bozarak yağ hücrelerinin birikimini artırır.
 • Cilt altı kalınlığının artması sonucu fibröz bantlarda bir genişleme olamadığından yağ birikimleri yer yer cildin dışarıya çıkıntılar yapmasına neden olur. Bu çıkıntılar cildin portakal kabuğu görüntüsünden sorumludur.
 • Selülitler yağ birikiminin de ilavesi sonucu her geçen gün artık tedavisi zor bir hal almaya başlar.
 • Bu birikim adale ve eklem fonksiyonlarında azalmaya, sırt ve bel ağrılarına, çabuk yorulmaya, varisler ve cilt deformasyonlarına, doku sarkmalarına, cilt çatlaklarına yol açarak kişinin psikososyal yapısını da bozmaya başlar.
 • Aşama 1: Selülitler başlangıçlarında yumuşak bir doku özelliğine sahiptirler ki bu selülitlere soft sellülit adı verilir. Ayakta ve yatarken cilt düzgün görünür ama sıktığınızda çukurlar ortaya çıkar. Uygulamalara en kolay cevap veren aşamadır.
 • Aşama 2: Zaman içerisinde selülitler daha da gelişerek yer yer sertlikler oluştururlar ki, bir el cildin üzerinde gezdirildiğinde el altında nodüler sertlikler halinde hissedilirler, bu selülitlerede nodüler selülit adı verilir. Ayağa kalktığınızda ortaya çıkar. Uygulamaya olumlu cevap verirler. Mutlaka bir destek gereklidir.
 • Aşama  3: Sellülitlerin daha da ilerlemesi ile ciltte hissedilen nodüler sertlikler daha yaygın ve daha sert hale gelir ki buna da fibröz sellülit adı verilir. Yatarken ya da ayakta her pozisyonda ortaya çıkar. Uygulamaya cevap vermesi  oldukça yavaştır.
 • Aktivite yetersizlikleri
 • Geçirilmiş ameliyatlar
 • Yanlış beslenme: alkol, kafein, baharatlı gıdalar
 • Hormonol nedenler
 • Kalıtımsal nedenler
 • Dolaşım bozuklukları: Bacakları sıkı sıkıya saran kıyafetler, bacak bacak üstüne atmek,
 • Hipotroidi
 • Kronik kabızlık
 • Doğum kontrol hapı kullanımı: Östrojen nedeniyle vücutta su tutulmasına neden olur.
 • Karaciğer disfonksiyonu
 • Ruhsal problemler
 • Fazla alkol tüketimi, sigara ( kan akımını azaltarak)
 • Hamilelik

Kısacası sadece bir kozmetik problem olarak başlayan selülit, ilerlemesi durdurulmadığında artık geriye dönüşü imkansız, bir hastalık gibi karşımıza çıkar. Kilo verme ve diyetle sadece cildin daha alt katmanlarındaki yağların erimesi sağlanabildiğinden selülit tek başına diyet ve sporla tedavi edilemez. Çoğunlukla kadınlarda görülür, en çok bacak ve kalçalarımızda ortaya çıkar. Erkeklerde ise yağlanmanın daha fazla olduğu karın ve bel yanlarında görülebilir. Sellülit yağ fazlasının olduğu bölgelerde daha yoğun olmakla beraber, selülit oluşması için kilo fazlanızın olmasına gerek yoktur. Selülitli kısım cildin diğer bölgelerine göre daha beyazdır ve soğuktur. Ağrıya daha duyarlıdır.

Bölgesel incelme ve selülit için yapılan uygulamalarımız;

Cryofrekans sistemiyle  (-25) dereceden( +55) dereceye çıkan ve termal şok olarak adlandırılan uygulamayla bölgesel incelme sağlanmakta ve doku altında biriken selülit oluşumun yok edilmekte.

Su içeren bütün dokuları hücrelerdeki su moleküllerini harekete geçirerek, kontrollü bir şekilde Multipolar başlığıyla Ultrasaund dalgalarının çok derin dokulara geçmesine (iletilmesine) yol açmadan soğutmakta (-25)ve  ısıtmakta(+55) termal şok oluşturmaktadır. Bu teknoloji ile su düzeyi çok yüksek olan yağ hücrelerine ulaşabilmekte, yani yağ dokusunu eritebilmektedir. Bu sayede hem derin hem de yüzeysel selülit bölgelerini tedavi edebilmektedir.  Uygulanan seans sayıları 4 ile 8 arasında değişebilmektedir. Ancak 2 seansın sonunda gözle görülür sonuçlar elde edilebilir. Özellikle sarkık bir cilde sahip ve yaşı ilerlemiş olan kişilerde seanslar uzayabilir.  Ancak kişinin ve o bölgenin durumuna bağlı olarak CryoFrekans son teknoloji kullanılarak üretilmiş, herhangi bir tıbbi girişim gerektirmeden vücudunuz şekillendirebileceğiniz bölgesel incelme sağlamaktadır. Çapraz odaklı ultrasound teknolojisi ile  hedeflenen bölgede kan damarları, sinir ve cilde zarar vermeden yağ hücresini parçalayan ve cilt sıkılaşması sağlayan rahat bir uygulama yöntemidir. Parçalanan yağ hücresinin içeriği doğal metabolik yollar ile işlenir. Çapraz odaklı ultrasound teknolojisi ile ciltte kızarma, morarma, şişme veya uygulama sonrası rahatsızlık görülmemesini sağlayan bir yöntemdir. Tedavi sonrası iyileşme süreci olmadığından günlük yaşantınızda olumsuz bir etki yapmaz. İşlem sonrasında herhangi bir bakım gerektirmez, sonuçlar uzun sürelidir ve yağ hücreleri kalıcı olarak yok edilir. Kalça, karın, bel gibi diyet veya egzersiz ile kurtulamadığınız, oturmuş yağların atılmasında başarılı sonuçlar verir.

Dermohealth  uygulaması  vakumlama sistemiyle lenfatik dolaşımı hareketlendirerek kan akışını hızlandırır ve doku altı elastinin toparlanmasına yardımcı olur.  uygulamaya alınan bölgelerde kan dolaşımı ve lenfatik dolaşımı arttırmakta, metabolik atıkların eliminisyonuna yardım ederek doku drenajı sağlamakta, mevcut fibroz bantları serbestleştirerek deriye esneklik kazandırmaktadır. Dermohealth uygulaması ile deriden kasa kadar tüm cilt altı dokuların yeniden şekillendirilmesi sağlanır.

Pasif jimnastik(elektro terapi) ile bölgesel olarak bağlanan ped ler yardımıyla yardımıyla kas çalışması sağlanmakta ve vücut kalori yakarak bölgesel incelme ve sıkılaşma sağlanmakta. Vücutta aktif olarak çalışan kasların yanında, çalışamayan kaslarımız da bulunuyor. Pasif jimnastik çalışmayan kasların radyo dalgaları ile hareketlenmesini sağlıyor.

Problemli bölgeye pedler yardımıyla bağlanarak düşük voltajlı elektrik verilir ve kasların çalışması sağlanır. Bu sayede fiziksel güç harcanmış gibi vücuda enerji harcatır. Birden fazla ped bulunması sayesinde aynı anda vücudun birden fazla bölgesine uygulama yaparak farklı bölgelerdeki kasları eş zamanlı çalıştırabilmektedir. Farklı seviye seçenekleri ile kişiye göre en uygun ayarda uygulama yapılmaktadır.

Lenf drenaj (presso terapi) vücuttaki ödemin atılması ve kan akışının hızlanmasını sağlamakta.